Biuletyn Informacji Publicznej
URZĘDU MIASTA CHEŁMŻY

Wyszukiwarka

Odnośniki

Intranet

Zaloguj się
:
:

Kalendarium

« poprzedni miesiąclipiec 2025» następny miesiąc
PnWtŚrCzwPtSobNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Przejdź do: www.chelmza.pl

Treść strony

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Wykonanie instalacji solarnych oraz instalacji fotowoltaicznych na terenie Gminy Miasta Chełmża”

Chełmża, dnia 05 marca 2018r.

 

GKM.271.1.8.2018

Wykonawcy uczestniczący           

w postępowaniu nr GKM.271.1.8.2018

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na:

„Wykonanie instalacji solarnych oraz instalacji fotowoltaicznych na terenie Gminy Miasta Chełmża” w zakresie:

Zadanie 1 –Montaż instalacji solarnych wytwarzających energię cieplną na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej o dopasowanej optymalnej mocy szacunkowej w 14 indywidualnych gospodarstwach domowych.

 

Działając w trybie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 1579 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą Pzp, Zamawiający przekazuje treść zapytań wraz z wyjaśnieniami:

Pytanie 1:

 

Pragniemy zaznaczyć, że zdecydowana większość zrealizowanych dotychczas instalacji solarnych w drodze zamówień publicznych, w tym największe projekty gminne ostatnich lat, oparta jest o zbiorniki emaliowane wyposażane w trwałą anodę tytanową, pełniącą funkcję dodatkowego zabezpieczenia przeciw korozji. Dzięki takiemu podwójnemu zabezpieczeniu podgrzewacze emaliowane uznawane są na rynku za trwalsze niż podgrzewacze ze stali nierdzewnej, które nie posiadają żadnej ochrony dodatkowej i również narażone są na korozję, zachodzącą w określonych warunkach.

Ponadto dopuszczenie do zastosowania tylko jednego typu stali oraz określenie minimalnej jej grubości, stanowi czyn ograniczenia uczciwej konkurencji z uwagi na to, że na rynku istnieją inne rozwiązania, na przykład podgrzewacze emaliowane wyposażone w trwałą anodę tytanową, które gwarantują zaspokojenie rzeczywistych potrzeb Zamawiającego w takim samym lub wyższym stopniu. Z uwagi na powyższe prosimy o dopuszczenie do zastosowania w zakresie parametrów równoważności podgrzewaczy solarnych emaliowanych bez ograniczania grubości ścianek.

Odpowiedź:

Zamawiający zaprzecza jokoby jego działanie prowadziły do ograniczenia konkurencji
i jednocześnie wyjaśnia, że to iż konkretny producent lub wykonawca nie jest w stanie złożyć oferty lub nie posiada produktów spełniających SIWZ nie jest ograniczeniem konkurencyjności. Wymogi określone w SIWZ wynikają z możliwości technicznych stwierdzonych przez Zamawiającego przed przystąpieniem do postepowania przetargowego. Tym samym wymagane przez Zamawiającego minimalne parametry podrzewacza w żaden sposób nie ograniczają zasad neutralności, ponieważ według wiedzy Zamawiającego na rynku istnieje wiele produktów spełniających wymagania przetargowe. Zamawiający dopuszcza każdy podgrzewacz równoważny do opisanych, który spełni minimalne parametry techniczne.

 

Zalety stosowania zasobników ze stali nierdzewnej :

1. Zasobniki ciepłej wody użytkowej wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej DUPLEX charakteryzującej się wyjątkową odpornością na korozję środowisku wodnym.

2. Gładkie wężownice wykonane ze stali nierdzewnej 316L o grubości ścianki 0.8 mm.

3. Brak dodatkowej ochrony anodą magnezową w przeciwieństwie do zasobników emaliowanych gdzie anoda jest wymagana i musi być wymieniana co roku aby zasobnik przetrwał działanie związków chemicznych zawartych w wodzie. Wiąże się to również z dodatkowymi kosztami co w efekcie końcowym wyrównuje cenę zasobnika nierdzewnego.

4. Każdy z zasobników nierdzewnych ze stali nierdzewnej DUPLEX poddawany jest procesowi pasywacji , wytrawieniu.  Wytrawianie polega na usuwaniu cienkiej warstwy metalu  z powierzchni stali nierdzewnej. Do trawienia stosuje się mieszaninę kwasu azotowego i fluorowodorowego. Polega to na zanurzeniu zasobnika w tych kwasach na 30 minut. Wytrawianie jest to proces stosowany do usuwania przebarwień pozostałych po spawaniu stali nierdzewnej, tam gdzie została zmniejszona zawartość chromu na powierzchni stali. Proces ten powoduje eliminację korozji wżerowej oraz szczelinowej.

5. Zredukowany ciężar zasobnika nierdzewnego do 50% w stosunku do podgrzewaczy emaliowanych. Np. zasobnik solarny ze stali nierdzewnej DUPLEX waży zaledwie 60kg gdzie zasobnik emaliowany waży około 115 kg.

6.  Zbiorniki ze stali nierdzewnej mają stosunkowo krótki czas nagrzewania i wysoką wydajność.

7. Stal nierdzewna jest materiałem o bardzo gładkiej powierzchni, co zapobiega odkładaniu się różnego rodzaju osadów, w których mogłyby rozwijać się chorobotwórcze drobnoustroje, w tym min. Bakterie legionelli. Woda ze zbiornika ze stali nierdzewnej pozbawiona jest więc jakichkolwiek skażeń, jest maksymalnie higieniczna i czysta.

8. Zasobniki ocieplone są izolacją z pianki PU , wolnej od freonów, wtryskiwanej ciśnieniowo pod obudowę stalową.

9. Zasobniki nierdzewne posiadają unikalną długość gwarancji 12 lat w porównaniu z 5 letnią gwarancją emaliowanych odpowiedników.

 

Pytanie 2:

Zamawiający w opisie przedmiotu określił parametr dla kolektorów płaskich „Powierzchnia apertury jednego kolektora nie mniejsza niż 1,94 m2”. Taki wymóg nie posiada żadnego uzasadnienia technicznego, szczególnie jeżeli Zamawiający określił minimalną moc urządzania jakiej wymaga, a ta zawsze jest uzależniona od powierzchni apertury. Na rynku dostępne są kolektory spełniające  wszystkie wymagania minimalne i posiadające powierzchnię mniejszą niż minimalna wymagana przez Zmawiającego, co świadczy o wysokiej wydajności takich kolektorów. Wobec powyższego Zamawiający ograniczając parametr powierzchni apertury od dołu, ogranicza możliwość zastosowana lepszych - sprawniejszych urządzeń. Takie działanie Zamawiającego narusza art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.) poprzez powodowanie ograniczenia uczciwej konkurencji oraz z racji korzystania ze środków publicznych jest działaniem na szkodę interesu społecznego.

Z uwagi na powyższe prosimy o potwierdzenie, ze Zamawiający dopuszcza do zastosowania kolektora o dowolnej powierzchni apertury, pod warunkiem, że kolektor spełnia wszystkie pozostałe wymagania, w tym posiada niemniejszą  wydajność, określoną w postaci mocy.

 

Odpowiedź:

Zamawiający wymaga zastosowania urządzeń o powierzchni apertury jednego kolektora nie mniejszej niż 1,94 m2. Wymagane  zastosowanie urządzeń o  minimalnych parametrów opisanych PFU, projektach oraz pozostałych dokumentach przetargowych.

Pytanie 3:

 

Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający dopuszcza do zastosowania kolektor o współczynniku strat a2 nie większym niż 0,015 W/(m²K²) oraz sprawności optycznej nie mniejszej niż 82,9%.

 

Odpowiedź:

Zamawiający wymaga zastosowania minimalnych parametrów urządzeń opisanych w PFU, projektach technologicznych  oraz pozostałych dokumentach przetargowych.

 

Burmistrz Miasta

/-/ Jerzy Czerwiński

drukuj (Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Wykonanie instalacji solarnych oraz instalacji fotowoltaicznych na terenie Gminy Miasta Chełmża”)

Metryka

  • opublikował: Paweł Zdrojewski
    data publikacji: 2018-03-05 11:09
  • zmodyfikował: Paweł Zdrojewski
    ostatnia modyfikacja: 2018-03-05 11:10

Rejestr zmian

  • zmieniono 2018-03-05 11:10 przez Paweł Zdrojewski

« wstecz

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 919747
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2025-02-03 10:43:50